Śląskie - region pełen możliwości!

Województwo śląskie jest kluczowym centrum gospodarczym w kraju, z bardzo silną pozycją eksportową. Posiada ogromny potencjał inwestycyjny w tym głównie kapitał ludzki wraz z doskonałą bazą naukową i technologiczną.

Kluczowe branże to energetyka, motoryzacja, ICT, logistyka, medycyna i BPO/SSC, stale rośnie znaczenie elektromobilności, e-sportu i sztucznej inteligencji. Region posiada tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na lata 2021-2022, znalazł się również w pierwszej dziesiątce dużych europejskich regionów pod względem przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), otwartości dla biznesu oraz efektywności kosztowej według fDi Intelligence na 2023 rok.

Dowiedz się więcej

Partnerzy

strefy Województwa Śląskiego

O śląskim

WAŻNY RYNEK KRAJOWY

POWIERZCHNIA 12 333 km² | 4% powierzchni Polski

LICZBA MIESZKAŃCÓW 4,5 mln | 2 miejsce w Polsce

WSKAŹNIK URBANIZACJI 77% | 1 miejsce w Polsce

STOLICA KATOWICE

PAŃSTWA GRANICZĄCE: CZECHY, SŁOWACJA

POTENCJAŁ INWESTYCYJNY

Śląskie oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla inwestorów. Tylko w centralnej części regionu istnieje ponad 700 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A, w tym przestrzenie co-workingowe, a kolejne 70 000 jest już w budowie. W najbliższym czasie spodziewane jest przekroczenie miliona mkw.
W regionie znajduje się także 20% krajowej powierzchni magazynowej, czyli ok. 5 mln mkw., a ogromny popyt na tego typu powierzchnie sprawia, że kolejne 600 tys. mkw. jest już w fazie realizacji.
Województwo śląskie to także innowacyjne inicjatywy. Katowice Gaming and Technology Hub będzie jednym z najważniejszych projektów IT w Polsce. Ma to być wspólna przestrzeń dla firm technologicznych, producentów gier, a także środowiska e-sportowego.

ZNAKOMITA KOMUNIKACJA

Prawie 400 km autostrad i dróg ekspresowych

Ponad 2 000 km linii kolejowych

Międzynarodowy Port Lotniczy KATOWICE w Pyrzowicach, a w promieniu 100 km znajdują się 2 inne międzynarodowe lotniska Kraków i Ostrawa

Województwo śląskie uważane jest za bramę na europejski rynek. Region położony jest w południowej części Polski, w sercu Europy Środkowej, ze stolicą w Katowicach. W promieniu 1000 km od województwa śląskiego znajduje się 13 europejskich stolic z 225 milionami mieszkańców. Dzięki największej gęstości infrastruktury drogowej oraz najdłuższej i najgęstszej sieci kolejowej ma najlepszą dostępność komunikacyjną w Polsce.

EDUKACJA

Na terenie Województwa Śląskiego działa ok. 40 szkół wyższych, w tym m.in. uniwersytety, szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczna. Do najbardziej znanych uczelni należą:
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Politechnika Śląska
- Śląski Uniwersytet Medyczny
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
- Akademia techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

TURYSTYKA

Największe atrakcje turystyczne regionu to m.in.: Zespół Klasztorny oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - oprócz zamków jest tu szereg innych atrakcji m.in. dla miłośników wycieczek rowerowych, wspinaczek i spływów kajakowych, Muzeum Zamkowe w Pszczynie - pałac w stylu neobarokowym z zachowanym około w 80% oryginalnym wyposażeniem wnętrz z przełomu wieków XIX/XX.

slaskie.travel Zobacz

4 KLUCZOWE KLASTRY

ŚLĄSKI KLASTER LOTNICZY
Specjalizacja: szybowce, samoloty lekkie i ultralekkie, samoloty bezzałogowe, moduły do silników lotniczych i struktur kompozytowych

SILESIA AUTOMOTIVE & ADVANCED MANUFACTURING
Specjalizacja: przemysł samochodowy i nowe technologie.

MEDSILESIA – ŚLĄSKA SIEĆ WYROBÓW MEDYCZNYCH
Specjalizacja: robotyka medyczna, narzędzia chirurgiczne i ortopedyczne, urządzenia diagnostyczne, rehabilitacja, aparatura medyczna, telemedycyna.

ŚLĄSKI KLASTER NANO
Specjalizacja: nanotechnologia, zaawansowane materiały, inżynieria materiałowa, produkcja addytywna.

ŚWIETNE MIEJSCE DO ŻYCIA

Województwo śląskie jest zielonym, ekologicznym miejscem do życia, trzecią część regionu zajmują lasy. Znajduje się tu również 15 obszarów chronionego krajobrazu i 65 rezerwatów przyrody. Katowice posiadają tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, jest to także miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, biznesowych i sportowych. Odbyły się tu Fest Festival, Światowe Forum Miejskie ONZ, Konferencja Klimatyczna COP24 w 2018 roku, Diamentowa Liga Lekkoatletyczna, Mistrzostwa Świata FIVB Mężczyzn. Co roku podczas Intel Extreme Masters Katowice stają się światową stolicą e-sportu. W ostatnich latach województwo śląskie odwiedza rocznie prawie 6 mln osób.

Więcej informacji o Śląskim

Dowiedz się więcej